Raina Tomašicka: “Bija epizodes, kurās varēju apspēlēt arī amerikānietes”

20Aug '18

Raina Tomašicka: “Bija epizodes, kurās varēju apspēlēt arī amerikānietes”


Paziņas daudzās pasaules valstīs, jauna pieredze basketbola laukumā Disnejlendā gūtie iespaidi, un NBA Junioru līgas pasaules vicečempiones tituls – ar tādu ceļasomu no ASV pilsētas Orlando mājup atgriezusies 13 gadus vecā jēkabpiliete Raina Tomašicka (attēlā Nr.7), kura bija viena no Eiropas komandas līderēm izšķirošajās spēlēs.

Rainas ceļojums uz NBA Junioru līgas pasaules čempionātu sākās pirms diviem gadiem, kad meitene bija viena no Jēkabpils pamatskolas komandas (“Phoenix Suns”) līderēm. Šosezon NBA Junioru līgas rīkotāji noorganizēja pirmo pasaules čempionātu puišu un meiteņu komandām, kurā varēja piedalīties līdz 14 gadus veci basketbolisti no valstīm, kuros notiek aizraujošie bērnu turnīri

Izraugoties Latvijas pārstāvi Eiropas komandas atlases treniņnometnei, vērā tika ņemts gan individuālais sniegums, gan arī iespējas konkurēt ar pusaudžiem no citām valstīm, kur dažviet NBA Junioru līgā tiek iesaistīti vecāki dalībnieki, nekā Latvijā. “Spēlē viens pret vienu viņu nevarēja apturēt neviena pretiniece. Aizsardzībā… Tā vēl jātrenē.” pēc Eiropas komandas atlases nometnes Slovēnijā Latvijas Jaunatne basketbola līgas direktors Kaspars Cipruss novērtēja gan latvietes plusus, gan mīnusus. Pirmo bija vairāk, un drīz sekoja rīkotāju uzaicinājums piedalīties NBA Junioru līgas pasaules čempionāta Orlando, kur startēja 16 komandas no četriem kontinentiem.

Pirms došanās uz Orlando Eiropas komandas dalībnieces sapulcētas uz īsu treniņnometni Spānijā. “Atlases nometnē bijām sadalītas trijās komandās, tāpēc nekāda “ķīmija” nepaguva izveidoties. Spānijā labāk iepazināmies gan savā starpā, gan ar treneriem – serbu un lietuvieti. Divreiz dienā trenējāmies, piestrādājām pie komandas aizsardzības un uzbrukuma sadarbībām. Komunikācija, protams, angliski. Dažas meitenes runāja ļoti labi, dažas – ne tika labi. Es? Viss bija kārtībā!”

Lielākais izaicinājums bija pārorientēties laukumā. Latvijā Raina pieradusi spēlēt saspēles vadītājas pozīcijā un kontrolēt bumbu. Eiropas izlases sastāvā pirmā pozīcija uzticēta citām spēlētājām, Rainai atvēlot otro – trešo pozīciju. “Sākumā bija nepierasti – uzbrukumā daudz  vajadzēja spēlēt bez bumbas, arī aizsardzībā bija citi pienākumu nekā parasti. Kaut kas izdevās labāk, kaut kas ne tik labi. Varbūt tāpēc pirmajās spēlēs laukumā nebiju tik bieži, cik gribējās. Bet kopumā ieguvu ļoti daudz.”

Eiropas komandas sastāvā spēlējušas meitenes no Latvijas, Lietuvas, Spānijas, Serbijas. Itālijas, Somijas un Lielbritānijas. Sākumā visas 16 meiteņu vienības bija sadalītas divās zonās – Amerikas un Starptautiskajā. Eiropietes uzvarēja sešās spēlēs ar Indijas, Dienvidamerikas, Āzijas un Okeānijas, Meksikas un Ķīnas izlasēm. Vissīvākā spēkošanās bijusi abos mačos ar Āzijas un Okeānijas apvienoto vienību, ko grupas turnīrā izdevās uzvarēt ar 50:49, bet zonas finālspēlē ar 45:39. Tā bijusi Rainas veiksmīgākā spēle turnīrā – 23 minūtēs 18 punkti un 5 atlēkušās bumbas. Viņa bija rezultatīvākā Eiropas komandā arī finālspēlē ar labāko ASV vienību (11 punkti), taču komanda piedzīvojusi zaudējumu ar 38:68.

“Ja reiz neesam pirmajā vietā, tad jau nevaru būt pilnīgi apmierināta. Varējām labāk. Pēc pirmās ceturtdaļas rezultāts bija neizšķirts. Zinājām, ka amerikānietes aktivizēsies aizsardzībā un centīsies pārķert bumbu, tomēr nebijām īsti gatavas un bieži kļūdījāmies. Viņas kopā spēlē ceturto gadu, mēs tikai nedēļu… Bet bija arī epizodes, kurās varēju amerikānietes apspēlēt.”

Bez basketbola spēlēm NBA Junioru līgas pirmā pasaules čempionāta dalībnieces un dalībnieki piedalījušies arī izglītojošos semināros, uzzinot daudz noderīga par sportista uzturu, atjaunošanās veidiem, uzmanības fokusēšanu, komunikāciju. Bijusi interesanta tikšanās ar NBA zvaigzni Dveinu Veidu un aizraujoša ekskursija uz Disnejlendu. “Bija interesanti, gribas trenēties un spēlēt vēl vairāk,” aizraujošais piedzīvojums bijis labs motivētājs. Īsi pēc atgriešanās no Amerikas Raina jau pievienojusies komandas biedrenēm sporta skolas treniņnometnē.

Raina Tomašicka ar basketbolu sākusi nodarboties Jēkabpilī, meiteņu grupu trūkuma dēļ trenējoties un spēlējot kopā ar puišiem. Daudz iemācījusies individuālās sagatavotības trenera Jura Kalniņa vadībā. Kopš 2015./2016. gada sezonas vecāki reizi vai divas nedēļā meiteni veduši uz treniņiem un spēlēm sporta skolā “Rīdzene”, bet ar nākamo sezonu Raina jau būs īsta rīdziniece.

NBA Junioru līgas turnīru vispārizglītojošo skolu komandām Latvijas Jaunatnes basketbola līga pirmo reizi rīkoja 2016./2017. gada sezonā. Pērn turnīrā piedalījās 38 komandas, trešajam čempionātam varēs pieteikties jaunā mācību gada sākumā.